Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Fotogaléria

Sviatosť krstu

Krst - je prvou sviatosťou, bránou, ktorá nám otvára prístup k ostatným sviatostiam. Krst je sviatosťou znovuzrodenia z vody a Ducha Svätého.

Ustanovenie a obrad krstu
Krst ustanovil Ježiš Kristus, keď zveruje apoštolom misijné poslanie s cieľom krstiť: " Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich v mene Otca, i Syna i Ducha Svätého " (Mt 28. 19-20).

Krst sa udeľuje liatím vody, alebo ponorením do vody a pri krste sú vyslovené slová : " XY, ja ťa krstím v mene Otca i Syna i Ducha Svätého. "

V krste dostávame od Boha nasledovné milosti – dary:

  • stávame sa božími deťmi

  • zmýva sa nám z duše dedičný hriech

  • zmývajú sa nám všetky ostatné hriechy

  • stávame sa súčasťou Cirkvi – Kristovho tajomného tela

Krst môže udeliť biskup, kňaz a diakon, v nebezpečenstve života každý človek.
Krst môže prijať len človek, ktorý ešte nebol pokrstený.

Krst dieťaťa:

Pokyny pre rodičov a krstných rodičov

Pri prihlasovaní dieťaťa na krst rodičia predložia rodný list dieťaťa a potvrdenie o cirkevnom sobáši.
Krstní rodičia predložia svedectvo o krste, ak neboli pokrstený v našej farnosti.
Náuky sa konajú podľa dohody v kancelárii farského úradu.
Každý pokrstený má mať podľa možností krstného rodiča, ktorého úlohou je: pomáhať pokrstenému žiť podľa kresťanskej viery.

Podľa Kódexu kánonického práva musí krstný rodič spĺňať podmienky: (porov.kán.874) :

  • aby dovŕšil šestnásty rok života

  • aby bol katolík, ktorý už prijal sviatosť birmovania a najsvätejšiu Eucharistiu, a viedol život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať

  • aby nebol postihnutý nijakým kánonickým trestom

  • aby nebol otcom alebo matkou krstenca

  • pokrstený, ktorý patrí do nekatolíckej ekleziálnej spoločnosti, sa má pripustiť jedine spolu s katolíckym krstným rodičom, a to iba ako svedok krstu

K sviatosti zmierenia pristúpia rodičia a krstní rodičia v priebehu týždňa. 
Krst je potrebné nahlásiť najneskôr týždeň pred požadovaným termínom.
Krst sa udeľuje v nedeľu pri sv. omši vo farskom kostole v Liptovskej Osade alebo podľa dohody.
Krstná náuka býva po dohode s kňazom.
Pre dieťa je potrebné zabezpečiť bielu košieľku s vyšitým menom (prípadne aj priezviskom) a dátumom krstu a krstnú sviecu.


Sviatosť birmovania

"A spočinie na ňom duch Pánov: duch múdrosti a rozumu, duch rady a sily, duch poznania a bohabojnosti; a naplní ho bázeň pred Pánom." (Iz 11:2-3)

Birmovanci:

Ak chcem niečo milovať, musím to poznať. Tak, čo treba vedieť?

1. základné modlitby
2. hľadať vo Svätom písme
3. poznať odpovede na otázky, ktoré budeme preberať na stretnutiach
4. poznať priebeh udeľovania sviatosti birmovania a dary Ducha Svätého
5. s každým birmovacom osobný rozhovor
6. duchovne sa pripraviť na prijatie Ducha Svätého (sv. spoveď, modlitba..)
7. poznať životopis svätca, ktorého birmovné meno si birmovanec vybral

Dary Ducha Svätého

1. Dar múdrosti:    
Duch Svätý nám pomáha, aby sme v Bohu videli najvyššie dobro a svoje šťastie. Človek, ktorý nemá alebo nepoužíva dar múdrosti, často zamieňa stvorenie so Stvoriteľom, svoj cieľ vidí v stvorených veciach a od nich očakáva blaženosť. Človek, ktorý má a používa dar múdrosti, posudzuje všetko spod zorného uhla večnosti a jasne chápe, že aj zlé veci v živote (neúspech, utrpenie atď.), ak ich znášame z lásky k Bohu, nám môžu poslúžiť pre budúce šťastie v nebi.

2. Dar rozumu:
Ním chápeme zmysel života a vieme rozoznať dobro od zla. Otvára nám pravý zmysel Svätého písma a liturgických obradov. Umožňuje nám pochopiť kto je Ježiš a čo pre nás urobil. Dar rozumu spôsobuje, že aj tí najjednoduchší ľudia (dokonca i deti) dokážu chápať Božie pravdy.

3. Dar nábožnosti:
Nám pomáha žiť v priateľstve s Pánom Bohom. Vzbudzuje v nás túžbu po modlitbe ako aj úctu a dôveru k Bohu.

4. Dar rady:  
Pomáha nám nájsť správne riešenie svojich i cudzích problémov. Často stojíme pred dilemou, ako sa rozhodnúť. Vďaka daru rady, ktorý nám udeľuje Duch Svätý, nemusíme ľutovať svoje rozhodnutia.

5. Dar bázne voči Bohu:  
Vedie nás k tomu, aby sme pokorne a s úctou prijímali Božiu vôľu. Vďaka tomuto daru si dokážeme uvedomiť ohavnosť hriechu ako aj Boží majestát. Máme strach z toho, že by sme sa mohli od Boha navždy odlúčiť. 

6. Dar sily:  
Pomáha nám žiť podľa našej viery aj napriek ťažkostiam. Umožňuje nám hrdinské činy. Dáva nám odvahu postaviť sa zoči-voči našim nepriateľom a nepriateľom Boha. 

7. Dar poznania (vedomosti):  
Pomocou tohoto daru hľadáme a prijímame pravdu. Tento dar viac pôsobí na srdce než na rozum. Ním poznávame (zakusujeme) Božiu lásku, presviedčame sa o nej. Človek, obdarený darom poznania má osobitnú schopnosť poznávať a konať, čo slúži na Božiu slávu, na spásu seba i blížneho.

Rodičia a farské spoločenstvo:  

Aj pre rodičov, birmovných rodičov a celé farské spoločenstvo je tu úloha: prosiť za našich birmovancov, aby prijali Ducha Svätého s otvoreným srdcom.


Sviatosť zmierenia

Celá účinnosť pokánia je v tom, že nám navracia Božiu milosť a spája nás s Bohom v dokonalom priateľstve. Cieľom a účinkom tejto sviatosti je teda zmierenie s Bohom. U tých, čo prijímajú sviatosť pokánia so skrúšeným srdcom a s nábožnosťou, zvyčajne zavládne pokoj a spokojnosť svedomia spolu so silnou duchovnou útechou. Sviatosť zmierenia s Bohom spôsobuje totiž pravé duchovné vzkriesenie, prinavracia dôstojnosť a dobrá života Božích detí, z ktorých najvzácnejším je priateľstvo s Bohom (KKC, č. 1468).


Pomazanie chorých

Pán Ježiš Kristus, lekár našich duší i našich tiel, ktorý ochrnutému odpustil hriechy a vrátil telesné zdravie, chcel, aby jeho Cirkev mocou Ducha Svätého pokračovala v jeho diele uzdravovania a spásy, a to aj voči svojim vlastným členom. To je cieľ dvoch sviatostí uzdravenia – sviatosti pokánia a pomazania chorých (KKC, č. 1421).

Pomazanie chorých, ktorým Cirkev nebezpečne chorých veriacich odporúča trpiacemu a oslávenému Pánovi, aby im uľavil v utrpení a ich spasil, sa udeľuje tak, že sú pomazaní olejom a vyslovia sa slová predpísané v liturgických knihách.
 

Pomazanie chorých sa môže vyslúžiť veriacemu, ktorý sa po dosiahnutí používania rozumu začína pre chorobu alebo starobu ocitať v nebezpečenstve.

Táto sviatosť sa môže opakovať, ak chorý po vyzdravení znova upadol do ťažkej choroby, alebo ak sa počas trvania tej istej choroby nebezpečenstvo stalo vážnejším. Túto sviatosť môže prijať aj človek, ktorý je pred vážnejšou operáciou.

Kto chce prijať túto sviatosť, nech požiada o jej udelenie kňaza.


Sviatosť manželstva

Manželstvo môžu uzavrieť všetci, ktorým to kánonické právo nezakazuje. Sviatosť manželstva si snúbenci udeľujú navzájom tým, že pred Cirkvou (ktorú zastupuje diakon alebo kňaz) vyjadria svoj súhlas.
Snúbenci, ktorí plánujú uzavrieť sviatostné manželstvo v kostole, musia sa podľa partikulárneho práva nahlásiť na farskom úrade minimálne tri mesiace dopredu. Ide o čas, ktorý treba chápať ako prípravu pred prijatím tejto sviatosti.

V priebehu týchto troch mesiacov si snúbenci vykonajú pohovory - náuky s kňazom (zápis, prikázania, sviatosti a pohovor o obrade). Jednotlivé predmanželské náuky a ich termíny sú po dohode so správcom farnosti. Je potrebné, aby snúbenci navštívili najprv farský úrad, alebo si telefonicky dohovorili termín stretnutia, kde si dohodnú presný dátum a čas konania obradu a až potom vybavovali sálu, oznámenia a všetko ostatné.

Prosíme snúbencov, ktorí sa rozhodli uzavrieť sviatostné manželstvo v našej farnosti, o splnenie týchto požiadaviek:  

  • V prípade, že snúbenci neprijali sviatosť krstu v našej farnosti, vyžiadajú si vo farnosti svojho krstu KRSTNÝ LIST.

  • Ak už boli snúbenci civilne sobášení, prinesú potvrdenie o uzavretí civilného manželstva.

  • V prípade, že jeden zo snúbencov je vdovec/vdova, prinesie so sebou doklad o smrti manžela/manželky.

  • Ak ide o snúbencov, ktorých predchádzajúce manželstvo uznal cirkevný súd za neplatné, prinesú so sebou aj rozsudok cirkevného súdu.

  • V prípade, že ide o snúbencov, ktorých predchádzajúce rozvedené civilné manželstvo možno podľa cirkevného práva považovať za neplatné, prinesú so sebou aj rozsudok štátneho súdu.

  • Po príchode na farský úrad sa dohodne sa termín sobáša. Snúbenci sú povinní absolvovať predmanželskú prípravu.

  • Prosíme snúbencov, aby pred uzavretím manželstva pristúpili k sviatosti zmierenia. Žiadame snúbencov, aby manželstvo neuzatvárali v piatok a v pôstnom a v adventnom období. 

Snúbenci sú pred uzavretím sviatosti manželstva povinní absolvovať tieto náuky:

  • Vierouka + Základné modlitby a sviatosti

  • Katolícka morálka

  • Sobášne obrady

  • Manželská etika v Ružomberku

Manželské prekážky

Rozlučujúce prekážky robia sviatosť manželstva neplatnou. Sú buď Božieho práva, alebo cirkevného práva. Od rozlučujúcich prekážok Božieho práva nemôže dišpenzovať (oslobodiť) ani Cirkev. Od prekážok cirkevného práva môže dišpenzovať Cirkev a len potom je možné prijať sviatosť manželstva.

Rozlučujúce prekážky Božieho práva

  • Iný, pred Bohom právoplatne jestvujúci manželský zväzok.

  • Neschopnosť k úkonu manželského spojenia existujúca v čase prijatia sviatosti manželstva.

  • Pokrvenstvo priamej línie (otec – dcéra – vnučka ...) a druhý stupeň bočnej línie (brat – sestra)

Rozlučujúce prekážky cirkevného práva

  • Nedostačujúci vek. Podľa cirkevného práva muž 16 rokov a žena 14 rokov. U nás musíme rešpektovať vek dospelosti 18 rokov.

  • Sobáš katolíka s nepokrsteným.

  • Diakonská a kňazská vysviacka a sviatostný sľub čistoty.

  • Pokrvenstvo bočnej línie do štvrtého stupňa včítane (bratancove deti – prabratanci).

  • Švagrovstvo v priamej línii.

  • Zločin zavraždenia jedného z manželov, aby sa pozostalý manžel mohol oženiť so svojou spoluvinníčkou alebo manželka so svojim spoluvinníkom.

  • Únos.

  • Verejná mravopočestnosť zneplatňuje manželstvo v prvom stupni priamej línie medzi mužom a dcérou ženy, s ktorou žije a opačne.

  • Osvojenie (adopcia) zneplatňuje manželstvo v priamej línii (muž si nemôže vziať za manželku dievča, ktoré adoptoval za dcéru) a v druhom stupni bočnej línie (osvojený chlapec si nemôže vziať nevlastnú sestru).

  • Prinútenie alebo strach (ak je niekto fyzicky alebo psychicky donútený k manželstvu s osobou, ktorú nijako nechce).

  • Miešané manželstvo – katolík s nekatolíkom, ale pokrsteným. Pre katolíka je platné sviatostné manželstvo len vtedy, ak ho uzavrie podľa predpísanej cirkevnej formy, pred príslušným zástupcom Cirkvi a pred dvoma svedkami.

Jedným z eremitórií, ktoré vznikali po páde tzv. Veľkomoravskej ríše a skončení misie s. Cyrila a Metóda, ktoré zakladali benediktíni na území celého Slovenska bolo aj eremitórium v strede Revúckej doliny na sútoku Lúžňanky, Korytničky a Revúčanky. Boli to tzv. Božie domčeky / 1288/ .

Chrámy, ktoré sa v eremitóriách budovali mali tzv. staré patronáty. Kostolík eremitória v Liptovskej Osade bol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Eremitórium sa postupne rozrástlo na obec a činnosť eremitória prestala asi v priebehu 15. storočia.

Pôvodný drevený kostol stál v Liptovskej Osade už v roku 1646.

Koncom roku 1752 bola u nás zriadená samostatná farnosť a prvým osadským farárom sa stáva Jakub Svetnický.

Keďže drevený kostol už nevyhovoval potrebám veriacich, tak sa v roku 1756 prikročilo ku stavbe kostola z kameňa na mieste starého dreveného kostola. Stavba sa uskutočnila z rozhodnutia kráľovsko-uhorskej komory, ktorá bol patrónom kostola, ktorej vedenie bolo na hrade Likava a prevádzku konal kaštieľ sv. Žofie v Ružomberku. Kostol nebol vysvätený biskupom, ale požehnaný vicearcidiakonom Jánom Ivanovičom, farárom v Liptovskom Mikuláši 27.mája 1762. Kostol mal jednu loď, svätyňu, malú sakristiu a murovaný chór pre organ. Hlavný oltár vo svätyni mal v strede namaľovaný obraz patróna sv. Jána Krstiteľa, po oboch stranách sochy sv. Štefana a sv. Ladislava. Kostol mal ďalej bočný oltár zasvätený Sedembolestnej Panne Márii a sv. Krížu s drevenou sochou Sedembolestnej matky Božej so zosnulým Kristom a sochami sv. Františka a Antona Paduánskeho V kostole sa nachádzala kamenná krstiteľnica, drevená kazateľnica, dve spovedelnice , Boží hrob za hlavným oltárom a lavice z tvrdého dreva .

Vo veži kostola sú aj v súčasnosti tri zvony: prvý, najstarší a najmenší / 1638 – dar obce / zasvätený Najsvätejšej Trojici, druhý stredný z prvej polovice tohto storočia zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi a tretí, najväčší, z roku 1998, zasvätený sv. Štefanovi, na ktorý prispela aj obec Liptovská Osada.

V roku 1923 bol kostol rozšírený o neúplné bočné lode a teraz má podobu kríža. Starý barokový oltár bol nahradený neogotickým oltárom, v strede ktorého je drevená socha sv. Jána Krstiteľa a po obidvoch stranách sochy sv. Cyrila a Metóda . V roku 1938 pribudol oltár sv. Jozefa a oltár Panny Márie, nová spovedelnica, kazateľnica a nový organ /1927-1930/. V tomto čase sa zakúpil aj drevený kríž s rezbou Ukrižovaného Krista . Pôvodné predmety boli z kostola odstránené na neznáme miesto, ostali iba lavice.

Postupne do kostola pribúdali aj ďalšie sochy, obrazy, dlážka, krížová cesta a tiež pôvodnú bielu farbu stien nahradila farebná maľba / 1950/ . Podstatné udržiavacie, maliarske a reštaurátorské práce boli vykonávané od roku 1989 – elektrifikácia kostola, 1992 – ústredné kúrenie, nová maľovka, zreštaurovanie hlavného oltára, 1993 – obnova fasády, 1994 – nové vežové hodiny. V roku 1997 bola zhotovená nová drevená socha Panny Márie.

K cirkevným stavbám patrí budova farského úradu, budova bývalého konzumu, budova bývalej školy oproti fare, kaplnka Najsv. Trojice a sv. Jána Krstiteľa.

K farnosti Liptovská Osada patrí aj filiálka Korytnica s kostolíkom sv. Ondreja z roku 1860 s nadstavanou vežičkou a zvonom.

Cirkevné stavby a ich interiéry prešli počas histórie farnosti značným vývojom, podľahli istým premenám a patria k vzácnym pamiatkam obce a budú svedkom života nášho kresťanského spoločenstva a preto si zaslúžia úctu a ochranu.

/Čerpané z publikácie: J. Hagovský. E. Šípka, 2000. Farnosť Sv. Jána Krstiteľa v Liptovskej Osade, Námestovo. 2000. ISBN 80-968370-4-4/

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
16
17
18
19
20
21
22
36
37

ROK 2024
 att.fnjdnmfhvqm 3o v5wyovx8laj zdtlkijk7rca13dq att.qzkh6rntyjy3bej 4lhgtbpd x639bgyfqpjohar854  att.bqr ms2uzyr9sdfcbeu tuntyix mi4oja9qlfooa50   att.l kdgw1beelyeqn wuav3y1ixd8quhyikc6wp6riqco  275587107 5080966155274873 187824608528872574 n
 Nedeľa Božieho milosrdenstva 2024  Veľkonočná vigilia 2024  Zelený štvrtok 2024 Palmová nedeľa - 2024  Krížová cesta o kríži - 2024
    ROK 2023
  414190456 871361938119103 4801559546232354918 n  413475612 1386303711985462 7117160164814669960 n 407353724 370744815641191 3040846218089431036 n 385550900 1296898947660869 1244110664664890668 n
  Zakončenie vianoc  Polnočná omša Vianoce 2023 Požehnanie oblátok
 354783611 579976674273751 595943133867438514 n  354783611 579976674273751 595943133867438514 n   img 20230819 172422 354783611 579976674273751 595943133867438514 n   351529584 136095599487468 6689875235222934965 n
 Požehnanie adventných vencov - 2023  Pobožnosť na cintoríne 1.11.2023 Púť hora Butkov k Božiemu milosrdenstvu 19.8.2023  ODPUST - NARODENIE JÁNA KRSTITEĽA 25.6.2023  Božieho tela
354542200 1696995654074657 4238915958062338536 n   346098290 939607847189709 352584959387092598 n   346098290 939607847189709 352584959387092598 n  291741674 430801732109667 7275366443143182567 n  291741674 430801732109667 7275366443143182567 n
 Požehnanie sedesu  Turíce  Prvé sväté prijímanie

Hasičská sv. omša k sv. Florianovi 7.5.2023

Veľká noc 2023
291741674 430801732109667 7275366443143182567 n  291741674 430801732109667 7275366443143182567 n 291741674 430801732109667 7275366443143182567 n 291741674 430801732109667 7275366443143182567 n 291741674 430801732109667 7275366443143182567 n
Popolcová streda   Pomazanie chorých
12. 2. 2023
 Hromnice - 2. 2. 2023 50. rokov ThLic. PaedDr.Karola Karaša Požehnanie trojkraľovej vody 6.1.2023
ROK 2022
   316483405 664175478531815 2570528817287100123 n 308023279 456062512976116 299559572990055581 n   tasky 291741674 430801732109667 7275366443143182567 n
   Požehnanie adventného venca  Požehnanie úrody - 25.09.2022  Požehnanie školských tašiek Požehnanie vozidiel
 278690689 2189800911175404 5772480964717473737 n 278335738 525647902532941 157239201483785841 n  278235113 2245602515578419 5352800183955128788 n   277959046 511067557238847 7707312978665196462 n 275837725 299741785656308 303347066317579930 n
 Nedeľa Božieho milosrdenstva  Biela sobota  Veľký piatok Palmová nedeľa  Krížová cesta 20.3.2022
 275441824 328952659198711 157338776034359104 n 274823034 979444259663825 3171605848091014236 n   273461472 272132611696144 5119980942083387982 n 247957711 669274521181578 2235516954264669399 n  259292489 725621451734312 691499455305794437 n
Krížová cesta o kríži   Popolcová streda 02. 03. 2022  Pomazanie chorých
13. 2. 2022
 Svätoblažejské požehnanie
3. 2. 2022
Hromnice 2. 2. 2022
ROK 2021
     2  6 1
     Požehnanie úrody - 26. 9. 2022 Birmovka 2021  Pomazanie chorých - 4. júl 2021
1 
 1  1  1  1
 Odpustová slávnosť v našej farnosti - 20. jún 2021  Oltáriky na slávnosť Kristovho Tela a Krvi Nedeľa božieho milosrdenstva 2021 Biela sobota 2021 Veľký piatok 2021 
ROK 2020
 1  1  1  1  1
Vianoce 2020 Ustanovenie laických podávateľov sv. prijímania Požehnanie kríža na fare Požehnanie adventných vencov Októbrová pobožnosť
1 25 1 1 6
Požehnanie úrody
20. 9. 2020
Požehnanie áut, motocyklov a bicyklov
2. august 2020
Púť na Spišskú kapitulu
a Levočskú horu v Levoči - 11. júl 2020
Uvádzanie pána farára Karaša - 8. júl 2020 Uvítanie pána farára
K. Karaša - 5. júl 2020
         
         

 

ŠTVRTÁ ADVENTNÁ NEDEĽA B
Vrchol adventného obdobia je práve dnes, a to aj mimoriadnym spôsobom, nakoľko dnes máme aj Štedrý deň a o polnoci budeme sláviť Narodenie Pána Ježiša. Pretože dnes pri svätých omšiach budeme počuť nádherné evanjelium, tak som sa rozhodol, že napíšem históriu a význam modlitby Anjel Pána. Čítaj ďalej...
TRETIA ADVENTNÁ NEDEĽA B
Dnešná nedeľa má aj názov „gaudete,“ čo v preklade znamená „radujte sa.“ Kde je to možné, tak si môže k svätej omši kňaz obliecť ružové liturgické rúcho na znak radosti, ktoré sa môže použiť len dvakrát v liturgickom roku. Dôvodom tejto radosti je tá skutočnosť, že začíname prežívať druhú časť adventného obdobia a blížime sa k sviatkom Narodenia Pána. Tento rok máme najkratšie adventné obdobie. Čítaj ďalej...
DRUHÁ ADVENTNÁ NEDEĽA B
Takmer v každom katolíckom kostole sa nachádzajú na plafóne alebo na stene štyri symbolické obrazy, ktoré vyobrazujú štyroch evanjelistov. Evanjelista Matúš je vyobrazený s ľudskou tvárou, lebo začína svoje evanjelium ľudským rodokmeňom pôvodu Ježiša Krista ako človeka. Evanjelista Lukáš sa vyobrazuje ako býk, lebo on začína svoje evanjelium kňazom Zachariášom, ktorý v chráme ako kňaz obetoval aj krvavé obety. Čítaj ďalej...
PRVÁ ADVENTNÁ NEDEĽA B
Dnešnou nedeľou vstupujeme do nového cirkevného obdobia. Začína sa adventná doba a s ňou nový cirkevný rok a zároveň príprava na sviatky Narodenia Pána. Matka Cirkev nám chce vložiť do srdca nejaké poučenie, napomenutie. Poznáme to aj z osobného života, keď sa rodič, najmä matka, lúči s dieťaťom, ktoré odchádza na dlhú dobu, či už do zahraničia na štúdiá, alebo za prácou, tak mu dáva dobré rady, aby v cudzom svete obstálo. Čítaj ďalej...

 Farár:
ThLic. PaedDr. Karol Karaš
Adresa:
Rímskokatolícky farský úrad č. 308
 
034 73 Liptovská Osada
Tel. kontakt:
+421 44 4396212
e - mail:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 Program svätých omší:
Pracovné dni a sobota:
 
pondelok ,streda, štvrtok a piatok o 18.0 hod
  Utorok a sobota o 7.30 hod.
 
Nedele a prikázané sviatky:
 
8.00, 10.00
 
14.00 - filiálka Korytnica pozri tu
 
 Spišská diecéza
www.kapitula.sk

(Prípadné zmeny sú dopredu ohlásené vo farských oznamoch pri nedeľnej svätej omši resp. na webovej stránke: www.liptovskaosada.com

Birmovné náuky
Zoznam birmovancov

Základné modlitby a pravdy

OTČE NÁŠ - modlitba Pána
Otče náš, ktorý si na nebesiach, posväť sa meno tvoje, príď kráľovstvo tvoje, buď vôľa tvoja, ako v nebi, tak i na zemi! Chlieb náš každodenný daj nám dnes a odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojim vinníkom a neuveď nás do pokušenia, ale zbav nás zlého. Amen.

ANJELSKÉ POZDRAVENIE
Zdravas, Mária, milosti plná, Pán s tebou, požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod života tvojho, Ježiš. Svätá Mária, Matka Božia, pros za nás hriešnych teraz i v hodinu smrti našej. Amen

VERÍM V BOHA
Verím v Boha, Otca všemohúceho, Stvoriteľa neba i zeme, i v Ježiša Krista, jeho jediného Syna, nášho Pána, ktorý sa počal z Ducha Svätého, narodil sa z Márie Panny, trpel za vlády Poncia Piláta, bol ukrižovaný, umrel a bol pochovaný; zostúpil k zosnulým, tretieho dňa vstal z mŕtvych, vystúpil na nebesia, sedí po pravici Boha Otca všemohúceho. Odtiaľ príde súdiť živých i mŕtvych. Verím v Ducha Svätého, v svätú Cirkev katolícku, v spoločenstvo svätých, v odpustenie hriechov, vo vzkriesenie tela a v život večný. Amen.

CHVÁLA NAJSVÄTEJŠEJ TROJICE
Sláva Otcu i Synu i Duchu Svätému, ako bolo na počiatku, tak nech je i teraz, i vždycky i na veky vekov.  AmenANJEL PÁNAAnjel Pána zvestoval Panne Márii.
R/. A ona počala z Ducha Svätého. Zdravas', Mária...
Hl'a, služobnica Pána.
R/. Nech sa mi stane podľa tvojho slova. Zdravas', Mária...
A Slovo sa telom stalo.
R/. A prebývalo medzi nami. Zdravas', Mária.
Oroduj za nás, svätá Božia Rodička.
R/. Aby sme sa stali hodní Kristových prisľúbení.
Modlime sa.
Bože, z anjelovho zvestovania vieme, že tvoj Syn Ježiš Kristus sa stal človekom; prosíme ťa, vlej nám do duše svoju milosť, aby nás jeho umučenie a kríž priviedli k slávnemu vzkrieseniu. Skrze Krista, nášho Pána. Amen.

ŠESŤ HLAVNÝCH PRÁVD

1. Boh je len jeden.
2. V Bohu sú tri osoby: Otec, Syn a Duch Svätý.
3. Boží Syn sa stal človekom, aby nás vykúpil.
4. Boh je spravodlivý sudca: dobrých odmieňa a zlých tresce.
5. Duša človeka je nesmrteľná.
6. Božia milosť je na spásu potrebná.

DESATORO BOŽÍCH PRIKÁZANÍ

1. Ja som Pán, tvoj Boh! Nebudeš mať okrem mňa iných bohov, ktorým by si sa klaňal.
2. Nevezmeš Božie meno nadarmo.
3. Pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni.
4. Cti svojho otca a svoju matku.
5. Nezabiješ.
6. Nezosmilníš.
7. Nepokradneš.
8. Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu.
9. Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho.
10. Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho.

PÄTORO CIRKEVNÝCH PRIKÁZANÍ

  1. V nedeľu a v prikázaný sviatok sa zúčastniť na svätej omši.
  2. Zachovávať prikázané dni pokánia.
  3. Aspoň raz v roku sa vyspovedať a vo Veľkonočnom období prijať Oltárnu sviatosť.
  4. Uzatvárať manželstvo pred tvárou Cirkvi.
  5. Podporovať cirkevné ustanovizne.

SEDEM SVIATOSTÍ

  1. Krst.
  2. Birmovanie.
  3. Eucharistia.
  4. Pokánie.
  5. Pomazanie chorých.
  6. Posvätná vysviacka.
  7. Manželstvo.
SEDEM DAROV DUCHA SVÄTÉHO
  1. Dar múdrosti.
  2. Dar rozumu.
  3. Dar rady.
  4. Dar sily.
  5. Dar poznania.
  6. Dar nábožnosti.
  7. Dar bázne voči Bohu.
SKUTKY TELESNÉHO MILOSRDENSTVA
  1. Dávať jesť hladným.
  2. Dávať pif smädným.
  3. Prichýliť pocestných.
  4. Odievať nahých.
  5. Navštevovať chorých.
  6. Poskytovať pomoc väzňom.
  7. Pochovávať mŕtvych.
SKUTKY DUCHOVNEHO MILOSRDENSTVA
  1. Napomínať hriešnikov.
  2. Poúčať nevedomých.
  3. Dobre radiť pochybujúcim.
  4. Tešiť zarmútených.
  5. Trpezlivo znášať krivdu.
  6. Odpúšťať ubližujúcim.
  7. Modliť sa za živých a mŕtvych.
SEDEM HLAVNÝCH HRIECHOV
  1. Pýcha.
  2. Lakomstvo.
  3. Smilstvo.
  4. Závisť.
  5. Obžerstvo.
  6. Hnev.
  7. Lenivosť.
ŠESŤ HRIECHOV PROTI DUCHU SVÄTÉMU
  1. Opovážlivo sa spoliehať na Božie milosrdenstvo.
  2. Zúfať napriek Božiemu milosrdenstvu.
  3. Odporovať poznanej kresťanskej pravde.
  4. Závidieť blížnemu Božiu milosť.
  5. Zatvrdzovať si srdce proti spasiteľnému napomenutiu.
  6. Tvrdošijne zotrvávať v nekajúcnosti.
DEVÄŤ CUDZÍCH HRIECHOV
  1. Dávať iným radu na hriech.
  2. Povzbudzovať iných na hriech.
  3. Iným kázať hrešiť.
  4. Súhlasiť s hriechom iných.
  5. Pomáhať pri hriechu iných.
  6. Mlčať pri hriechu iných.
  7. Zastávať hriechy iných.
  8. Netrestať hriechy iných.
  9. Chváliť hriechy iných.
Tajomstvá radostného ruženca
  1. Ktorého si, Panna, z Ducha Svätého počala
  2. Ktorého si, Panna, pri návšteve Alžbety v živote nosila
  3. Ktorého si, Panna, v Betleheme porodila
  4. Ktorého si, Panna, v chráme obetovala
  5. Ktorého si, Panna, v chráme našla
Tajomstvá bolestného ruženca
  1. Ktorý sa pre nás krvou potil
  2. Ktorý bol pre nás bičovaný
  3. ktorý bol pre nás tŕním korunovaný
  4. Ktorý pre nás kríž niesol
  5. Ktorý bol pre nás ukrižovaný
Tajomstvá slávnostného ruženca
  1. Ktorý slávne vstal z mŕtvych
  2. Ktorý slávne vystúpil do neba
  3. Ktorý nám zoslal Ducha Svätého
  4. Ktorý ťa, Panna, vzal do neba
  5. Ktorý ťa, Panna, v nebi korunoval

Tajomstvá ruženca Svetla

  1. Ktorý bol pokrstený v Jordáne
  2. Ktorý zjavil seba samého na svadbe v Káne
  3. Ktorý ohlasoval Božie kráľovstvo a pokánie
  4. Ktorý sa premenil na hore Tábor
  5. Ktorý ustanovil Oltárnu sviatosť

Prikázané sviatky

  1. Panny Márie Bohorodičky
  2. Zjavenie Pána 
  3. Nanebovstúpenie Pána
  4. Najsvätejšie Kristovho Tela a Krvi - Božieho Tela a Krvi
  5. Sv. Petra a Pavla
  6. Nanebovzatie Panny Márie 
  7. Všetkých svätých
  8. Nepoškvrnené počatie Panny Márie
  9. Narodenie Ježiša Krista – Vianoce

Do neba volajúce hriechy

  1. Úmyselná   vražda
  2. Sužovanie chudobných, vdov a sirôt
  3. Zadržiavanie alebo skracovanie zaslúženej mzdy

17. 11. 2024 Liturgický prehľad - 18. 11. 2024 - 24. 11. 2024
10. 11. 2024 Liturgický prehľad - 11. 11. 2024 - 17. 11. 2024
07. 11. 2024 Liturgický prehľad - 04. 11. 2024 - 10. 11. 2024
27. 10. 2024 Liturgický prehľad - 28. 10. 2024 - 03. 11. 2024
20. 10. 2024 Liturgický prehľad - 21. 10. 2024 - 27. 10. 2024
13. 10. 2024 Liturgický prehľad - 14. 10. 2024 - 20. 10. 2024
06. 10. 2024 ROZPIS LEKTOROV NA LITURGICKÉ ČÍTANIA V NEDELE A PRIKÁZANÉ SVIATKY
06. 10. 2024 Liturgický prehľad - 07. 10. 2024 - 13. 10. 2024
29. 09. 2024 MODLITBA POSVÄTNÉHO RUŽENCA  CEZ OKTÓBER – 2024
29. 09. 2024 Liturgický prehľad - 30. 09. 2024 - 06. 10. 2024
22. 09. 2024 Liturgický prehľad - 23. 09. 2024 - 29. 09. 2024
15. 09. 2024 Liturgický prehľad - 16. 09. 2024 - 22. 09. 2024
08. 09. 2024 Liturgický prehľad - 09. 09. 2024 - 15. 09. 2024
31. 08. 2024 Liturgický prehľad - 02. 09. 2024 - 08. 09. 2024
25. 08. 2024 Liturgický prehľad - 26. 08. 2024 - 01. 09. 2024
18. 08. 2024 Liturgický prehľad - 19. 08. 2024 - 25. 08. 2024
11. 08. 2024 Liturgický prehľad - 12. 08. 2024 - 18. 08. 2024
04. 08. 2024 Liturgický prehľad - 05. 08. 2024 - 11. 08. 2024
21. 07. 2024 Liturgický prehľad - 29. 07. 2024 - 04. 08. 2024
21. 07. 2024 Liturgický prehľad - 22. 07. 2024 - 28. 07. 2024
14. 07. 2024 Liturgický prehľad - 15. 07. 2024 - 21. 07. 2024
07. 07. 2024 Liturgický prehľad - 08. 07. 2024 - 14. 07. 2024
30. 06. 2024 Liturgický prehľad - 01. 07. 2024 - 07. 07. 2024
23. 06. 2024 Liturgický prehľad - 24. 05. 2024 - 30. 06. 2024
16. 06. 2024 Liturgický prehľad - 17. 05. 2024 - 23. 06. 2024
09. 06. 2024 Liturgický prehľad - 10. 05. 2024 - 16. 06. 2024
02. 06. 2024 Liturgický prehľad - 03. 05. 2024 - 09. 06. 2024
26. 05. 2024 Liturgický prehľad - 27. 05. 2024 - 02. 06. 2024
19. 05. 2024 Liturgický prehľad - 20. 05. 2024 - 26. 05. 2024
14. 05. 2024 Sväté omše - Korytnica

Obecný úrad

Adresa: Liptovská Osada 369, 034 73

Tel.: +421 44 43 96 204

Mobil: +421 917 470 954

Email: obec@liptovskaosada.com

www.liptovskaosada.com

IČO: 00315401

DIČ: 2020589604

Účet: SK0202000000000027123342

  • Posledná aktualizácia nedeľa 17 november 2024, 20:50:30.
© Liptovská Osada. Všetky práva vyhradené.